Bohumil Hrabal Ostře Sledované Vlaky Rozbor

1. Téma: - kritika fašismu a druhé světové války - příběh mladého výpravčího po jeho neúspěšné sebevraždě 2. Motiv: - hrdinství, válka - zbytečné ztráty na životech - prožívání životního drama 3. Časoprostor: - druhá světová válka únor 1945 - malé nádraží v Kostomlatech 4. Kompoziční výstavba: - celá novela je začleněna do 6 kapitol - sled jednotlivých událostí je přerušován krátkými retrospekcemi hlavního hrdiny 5. Literární druh: - epika 6. Literární žánr: - novela 7. Vypravěč: - Ich-forma 8.

Bohumil hrabal ostře sledované vlaky rozbor rozbor dila k maturitě

 1. Výpis z katastru nemovitostí nový jičín
 2. Povinné předškolní vzdělávání v zemích EU
 3. Platnost dálniční známky 2013 relatif
 4. Tvoje tvář má známý hlas 2019 online celý díl
 5. Vojenský újezd březina
 6. Magazin ligy mistru
 7. Filmy-online.cz
 8. Výměna oleje cena en
 9. Pračka whirlpool awe 50510 návod

Slavná tragikomická novela, jejíž děj je situován do malé české železniční stanice na konci druhé světové války. O DÍLE: dílo vzniklo v roce 1965 jako reakce na válku odehrává se na železniční stanici v dobách protektorátu, kudy projíždějí německé transporty HLAVNÍ POSTAVA: Miloš Hrma - budoucí výpravčí (zaučuje se na výpravčího); mladý, nezkušený, citlivý, lítostivý, hloupý; naivní a nemá zkušenosti se ženami JAZYK: psáno v ich-formě; autor často užívá spojovacích výrazů, nevšedních přirovnání a vyjádření občas užívá nespisovné výrazy, ale většina je psána ve spisovné češtině často opakuje, což dílu dodává pocit přítomnosti LITERÁRNÍ ŽÁNR: Prozaické, epické dílo. Jedna z nejpopulárnějších novel Bohumila Hrabala. Novela je dělena na bezejmenné kapitoly. Sleduje jednu dějovou linii. TÉMA A HLAVNÍ MYŠLENKA: Život na vesnici a válka. Hlavní myšlenkou tohoto díla je kritika druhé světové války. Poukazuje na zbytečné ztráty na životech a jak válka ovlivňuje lidi. Příběh vypráví o Miloši Hrmovi, o jeho problémech a o tom, jak společně s Hubičkou sabotují německé vlaky (Hrma je poté smrtelně zraněn).

LITERÁRNĚHISTORICKÝ KONTEXT: Napsáno jako reakce na nesmyslnost 2. světové války, a to v období po válce (v roce 1965). Děj se odehrává roku 1945. KONTEXT AUTOROVY TVORBY: Hrabal napsal několik povídek, jako např. Pábitelé nebo Skřivánci na niti. Zabýval se však i vzpomínkovými prózami, z nichž nejslavnější byly Postřižiny nebo Slavnosti sněženek. Vrcholným dílem jeho tvorby byla Příliš hlučná samota a za jeho nejrozsáhlejší prozaické dílo je považováno Obsluhoval jsem anglického krále. Hrabal si do svých děl vždy jako ústřední postavu vybere na první pohled nezajímavou osobu (nemocní, smolaři, ztroskotanci apod. ).

Pokračovatelem Hrabalova pábitelství je například Ota Pavel – Smrt krásných srnců.

Největší databáze 27 126 prací ke stažení 9780 prací zdarma Fungujeme již 20 let Počítadlo Kategorie: Česká literatura od 20. století Typ práce: Obsahy a rozbory děl Škola: Gymnázium, Tachov, Pionýrská 1370, Tachov Charakteristika: Rozbor díla popisuje děj a krátce charakterizuje hlavní postavy. Také obsahuje literární zařazení (druh, žánr, výrazová forma) a zabývá se hlavní myšlenkou díla aneb,, co tím chtěl autor říct". Obsah Úryvek Poznámka Vlastnosti STÁHNOUT PRÁCI Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže. Zabalený formát ZIP: (9 kB) Nezabalený formát: Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení. Diskuse Newsletter Zaregistrujte se a dostávejte nejlepší nabídky jako první.

 1. Nejdelší a nejvodnatější řeka světa
 2. Někdo to rád horké dabing
 3. Kancl uk online cz
 4. Charlieho andílci 2
 5. Předpřítomný čas prostý a průběhový test
Mentalista online ke shlédnutí zdarma
June 28, 2020, 8:03 pm