Odpočívej V Pokoji

Seriál společnosti HBO Odpočívej v pokoji patří ve Spojených státech k nejvýše ceněným původním televizním pořadům. Jeho tvůrcem je Alan Ball, známý filmovým divákům jako scenárista oscarového snímku Americká krása (1999). Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy i v surrealistických vložkách, jimiž je děj prošpikován. V centru příběhu je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor, mladší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, starší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku.

Odpočívej v pokoji serial

Díly a řady [ editovat | editovat zdroj] V průběhu let 2001 a 2005 bylo odvysíláno pět řad seriálu, první tři po 13 dílech, zbylé dvě po 12 dílech. Celkem tak vzniklo 63 dílů. Externí odkazy [ editovat | editovat zdroj] Obrázky, zvuky či videa k tématu Odpočívej v pokoji ve Wikimedia Commons (anglicky) HBO - oficiální stránky seriálu Odpočívej v pokoji v Česko-Slovenské filmové databázi Odpočívej v pokoji na stránkách České televize Odpočívej v pokoji na Telemanii Odpočívej v pokoji – české fanouškovské stránky

V centru příběhu originálního "pohřebáckého seriálu" z produkce HBO je rodina Fisherových z Los Angeles, která provozuje nezávislý pohřební ústav. Tedy neustálými výčitkami stižená matka Ruth (Frances Conroyová), bodrý otec Nathaniel (Richard Jenkins), který sice v pilotním dílu zahyne pod koly autobusu, ale v dalších částech se vrací jako duch-komentátor. Starší syn Nate (Peter Krause), vracející se k rodině po letech bezstarostného flákání, mladší syn David (Michael C. Hall), typický pečlivý funebrák, který se stydí za svoji homosexualitu, a konečně nejmladší dcera Claire (Lauren Ambroseová), která si jediná uvědomuje, že něco s jejím životem není v pořádku. Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny.

Jeho tvůrčí otisk je také na seriálu víc než patrný, v kresbě postav, střídání humorných scén s tragickými výjevy. Pilotní díl Odpočívej v pokoji je jeho režijní debut a hned byl za něj nominován na cenu Emmy a DGA. Kromě Alana Balla se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenková a Alan Taylor, dále Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová, která si v seriálu zahrála přítelkyni Ruth Fisherové. Příběh [ editovat | editovat zdroj] Děj se odehrává okolo rodiny Fisherů, kteří žijí na předměstí Los Angeles. Ve stejném domě provozují rodinný podnik: pohřební ústav Fisher & synové. První díl začíná 24. prosince 2000. Prvorozený syn Nate Fisher mladší se po dlouhé době vrací domů na svátky. Před lety odešel, protože nechtěl převzít rodinný podnik a nepohodl se proto s otcem. Avšak tento den má jeho otec Nathaniel Fisher starší smrtelnou automobilovou nehodu. Syn se díky otcově závěti stane partnerem v pohřebním podnikání se svým bratrem Davidem.

Odpočívej v pokoji anglicky

Do rodinného klanu Fisherů patří také matka Ruth a nejmladší dcera Claire. Tento seriál není jen obyčejné drama jedné rodiny. Tím hlavním okolo čeho se zde vše točí je téma smrti. Na začátku každého dílu někdo zemře a tato smrt udává atmosféru celému dílu. Druhy úmrtí jsou různé od těch nejčastějších jako infarkt nebo utonutí až po syndrom náhlého úmrtí kojenců. Klade se tu otázka, jak je vůbec možné vyrovnat se se smrtí blízké osoby nebo vlastního dítěte. Další zajímavostí a jedinečností tohoto seriálu je to, že hrdinové mohou mluvit s mrtvými osobami. Tyto dialogy, které by měly být pouze v mysli hrdinů, zde dostávají reálnou podobu. Proto například Fisherovi mohou mluvit se svým zesnulým otcem, ale i s jinými mrtvými. Podobně nereálná může být konverzace žijících postav. Nikdy nejde přesně poznat, kdy se reálný dialog změní v imaginární. Divák se to vždy dozví až zpětně. Lokace [ editovat | editovat zdroj] Děj se povětšinou odehrává v domě Fisherů, kde všichni bydlí. Nachází se tu i obřadní místnost pro pohřby, místnost pro přijímání zákazníků a pod domem je přípravna a mrazák pro mrtvé.

Přátele si můžeme vybrat, příbuzné méně, spolubydlící v domově seniorů vůbec ne. Co všechno se může stát, když se v jednom dvoulůžkovém pokoji sejdou dvě velmi rozdílné rezidentky a obě navíc touží po "lepší" posteli pod oknem? Sázka o ni zajde až do krajnosti, i když o tu postel vlastně ani tak nejde… V nové hře dramatika a scénáristy Davida Lindsayho-Abairea, držitele Oscara i Pulitzerovy ceny, a v režii Miroslava Hanuše dvě nedobrovolné spolubydlící hrají Daniela Kolářová a Marta Vančurová. Česká premiéra 27. března 2019 v divadle Studio DVA. Délka představení: 1 hod. 35 min. včetně přestávky.

Příběh pilotního snímku byl navíc proložen parodiemi na reklamy; od této praxe však tvůrci v dalších částech upustili. Seriál Odpočívej v pokoji má zatím dvě řady po třinácti dílech a ve výrobě je v současné době řada třetí. Ze spousty vavřínů, jež seriál posbíral, lze připomenout celkem šest Cen Emmy (za první řadu) a navíc sedmnáct nominací na toto prestižní výroční televizní ocenění.

Do života rodiny ještě významně zasahují tři postavy - černý policista Keith (Mathew St. Patrick), který je Davidovým milencem, svobodomyslná Nateova přítelkyně Brenda (Rachel Griffithsová) a její nezdárný bratr Billy (Jeremy Sisto). S výjimkou australské herečky R. Griffithsové (která za svůj výkon v první řadě seriálu dostala mj. Zlatý glóbus) jsou ostatní členové hereckého souboru sice méně známí, ale velmi přesně obsazení. Kromě Alana Balla, který je pod pilotním dílem podepsán nejen jako scenárista ale i režisér, se na seriálu podíleli další zajímaví režiséři, např. Miguel Arteta, Lisa Cholodenkoová a Alan Taylor, kteří se všichni už stačili prosadit snímky určenými pro kina, dál Rodrigo García (syn spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze) nebo známá herečka Kathy Batesová. Struktura jednotlivých dílů je v podstatě neměnná, nejdřív se seznámíme s mrtvolou (která vždy skoná nějakým bizarním způsobem), jejíž pohřeb tvoří rámec veškerého dění, a na tomto pozadí se zaplétají a zase rozplétají osudy jednotlivých členů rodiny.

  • Odpočívej ve svém pokoji « Studio DVA divadlo
  • Dymytry odpočívej v pokoji
  • Bitva na kosově poli
  • Prci prci prcičky 4 online poker
  1. Pohadky ke shlednuti zdarma
  2. Myšlenky zločince online topserialy
  3. Divadlo na santovce olomouc
  4. Tři bratři online ke shlédnutí
Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš
June 9, 2020, 7:07 am