Maryša Rozbor Díla

Kniha: Maryša Autor: Alois a Vilém Mrštíkové Rozbor přidal(a): iblova Vloženo na: 1. Kulturní a historické souvislosti: – V 19. stol dochází k oživení politického veřejného i kulturního života – Reformy přinesly základní občanská práva, osobní svobodu a svobodu slova – Rychlým tempem se rozvíjelo hospodářství – Rozvoj žurnalistiky, vznikají nové noviny, jsou vydávány almanachy – Založen tělovýchovný spolek Sokol – Založen pěvecký spolek Hlahol – Roku 1868 byl položen kámen Národního divadla 2. Literární směr a období: Realismus – Název pochází z latinského slova realismus = skutečný pravdivý – skutečnost zobrazuje pravdivě, bez příkras a iluzí – skutečnost je popisována pravdivě a kriticky – jsou popisovaný jevy, dříve nepřípustné – nevěra, násilí, vězení, prostituce atd. 3. Ostatní autoři tvořící v tomto období – Ladislav Stroupežnický: Naši furianti – Gabriela Weissová: Její pastorkyňa, Gazdina roba – Karel Václav Rais: Zapadlí vlastenci, Kalibův zločin – Antal Stašek: O ševci Matoušovi a jeho přátelích – Josef Holeček: Naši 4.

Maryša – rozbor díla k maturitě | Rozbor-dila.eu

Co tady najdu? Najdeš u nás unikátně zpracované rozbory děl k současné ústní maturitě z češtiny. Nejpopulárnější jsou "papírové" rozbory, zpracované na jediné A4ce, máme ale také "ferrari" mezi učebními materiály - 10minutové VIDEO rozbory - které tě obzvlášť těsně před maturitou napumpují znalostmi tak dokonale, jako žádná jiná učební pomůcka. Ať už své knížky k maturitě přečteš a budeš chtít jen dobře zpracovaný souhrn, nebo se chceš všechno potřebné naučit co nejrychleji a nejúčinněji, naše materiály ti to umožní. Kvůli tomu jsme je vytvořili. Chci videorozbor Stačí mi jediná A4ka? každý rozbor díla je zpracován na jediném listu A4 tak efektivně, že nebudeš ztrácet žádný čas každý materiál obsahuje jen to, co je důležité, a co u maturity skutečně využiješ materiály jsou opravdu kvalitní - a nestrávíš nad nimi ani minutu práce všechny materiály mají navíc stejnou strukturu, což ohromně oceníš při učení budeš se učit rychleji, snadněji, a ušetříš desítky hodin při zpracovávání určitě si vybereš - máme totiž rozbory více než 150 různých knih Máme téměř jakýkoli rozbor díla k maturitě 2020, každý na jediné A4ce.

Filmová verze díla – Dílo bylo zfilmováno v roce 1935 v černobílém provedení – Maryšu hrála Jiřina Štěpničková – Vávru Jaroslav Vojta – Francka Vladimír Borský 13. Vlastní zhodnocení díla: Klady: – Krásně popisuje život na vesnici, zvyky, tradice – líčí majetkové rozdíly na vesnici – bohatí a chudí – dílo má poutavý děj – donutí člověka zamyslet nad vlastním postojem k životu, hlavně k penězům a láce – hra odhaluje nedostatky tehdejší společnosti, z nichž mnohé jsou zachovány do současnosti Zápory: – dílo se čte hůře kvůli použitému nářečí – některá slova jsou současnému čtenáři nesrozumitelná – drama končí tragicky, má špatný konec – dnes by žena situaci řešila úplně jinak – rozvodem manželství Další podobné materiály na webu:

Maryša rozbor díla k maturitě

To, že se Vávra pokusí Francka zastřelit, nakonec Maryšu vyprovokuje k zoufalému činu – Maryša Vávru otráví jedem ( otrušík) nasypaným do kávy. Konec části článku, která vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla. Jazyk a styl [ editovat | editovat zdroj] Do děje jsou začleněny kroje, lidové písně. Ve hře je často používáno nářečí, které je kombinací hanáckého, slováckého a brněnského dialektu. Adaptace díla [ editovat | editovat zdroj] Opera [ editovat | editovat zdroj] Na motivy dramatu bratří Mrštíků napsal Emil František Burian stejnojmennou operu, která měla premiéru v Brně 16. dubna 1940 Balet [ editovat | editovat zdroj] Na motivy dramatu bratří Mrštíků napsali Alena Pešková a Petr Wajsar stejnojmenný balet, který měl premiéru v Plzni ( Divadlo Josefa Kajetána Tyla) 14. března 2009. V hlavní rolích Zuzana Hradilová a Ivona Jeličová (Maryša). Film [ editovat | editovat zdroj] Na motivy dramatu bratří Mrštíků režisér Josef Rovenský natočil v roce 1935 stejnojmenný film. V hlavních rolích: Jiřina Štěpničková, František Kovářík, Hermína Vojtová, Jaroslav Vojta.

Rozhlasová adaptace [ editovat | editovat zdroj] Vilém Mrštík, Alois Mrštík: Maryša. Drama nešťastné lásky a nerovného sňatku. Původní nastudování Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Rozhlasová úprava a dramaturgie Dalibor Chalupa. Režie Karel Palouš.

Maryša

Kategorie: Česká literatura do 20. století Typ práce: Obsahy a rozbory děl Další díla spisovatele: Alois a Vilém Mrštíkové Škola: Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť, Zlín Charakteristika: Rozbor dramatu Maryša bratří Mrštíků k maturitě nejprve seznamuje s životem a díly autorů. Jmenuje rovněž jejich literární současníky a přibližuje literárně-historický kontext vzniku díla. Nechybí stručná charakteristika, poznámky o jazyce a stylu díla, rozbor hlavních postav a popis děje. Obsah Úryvek Poznámka Vlastnosti STÁHNOUT PRÁCI Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže. Zabalený formát ZIP: (14 kB) Nezabalený formát: Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení. Diskuse

Literární žánr – Drama – divadelní hra, tragédie – je určena pro předvádění na jevišti, je tvořeno jazykovými promluvami jednotlivými postav scénou a režii – osoby promlouvají dialogem nebo monologem – hra se člení na jednání, scény a výstupy – realistické drama: skutečnost zobrazuje pravdivě někdy krutě a bez příkras 6. Jazykové prostředky – jsou použity hovorové výrazy – v knize je použito hanacké, slovácké a brněnské nářečí – zvláštní výstavba vět – kniha obsahuje vysvětlivky nářečních slov, pro ty které je neznají – do děje jsou začleněny lidové písně s muzikou – herci mají oblečení kroje 7. Rok vzniku díla, okolnosti vzniku díla – bratři drama napsali v druhé pol. 19 stol., konkrétně roku 1894 – Alois chtěl původně Maryšu napsat jako román, ale bratr Vilém jej nakonec přesvědčil o dramatu – bratři se inspirovali skutečnými událostmi – podkladem byl nucený sňatek, který byl na vesnicích běžný – výsledkem byli tragédie mužů a žen, donuceny ke společnému životu – hra vznikla na základě vyprávění jednoho z jejich přátel a ze skutečného soudního případu, který se stal v Brně 8.

Hledejte: Maryša rozbor | Ulož.to

Popis Tragédie Aloise a Viléma Mrštíkových, která měla premiéru v Národním divadle roku 1894, kritizuje poměry na vesnici, zejména co se týče postavení ženy. Titulní hrdinka je proti své vůli provdána za bohatého vdovce, manželství však není šťastné a manželovi jde spíše o věno než o ni. Když se její manžel pokusí zabít jejího milence, Maryša se odhodlá k zoufalému činu. Nakladatel Edice Knihy Omega datum vydání 2. 12. 2015 isbn 978-80-7390-057-1 ean 9788073900571 Jazyk čeština Počet stran 112 Vazba měkká vazba Rozměr 105x156mm Hodnocení čtenářů 3. 8 z 5 54 hodnocení čtenářů 12× 5 hvězdiček 25× 4 hvězdičky 16× 3 hvězdičky 1× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička Přidejte své hodnocení knihy Hodnocení našich knihkupců: 3. 6 z 5 Nic moc 1 2 3 4 Perfektní 5 Kdo by neznal příběh Maryši, kávy a sedláka Vávry:) Kniha, Edice Knihy Omega, 2015, 9788073900571 Snad nejvíc zapamatovatelná scénka o které mluví snad i úplný ignorant a nečtenář!.. Krásně napsaný příběh který se zároveň prožije s Maršou Klasický příběh známý snad všem.

Doba a místo děje – Děj se odehrává na konci 18. stol. Na slovanské vesnici na Jižní Moravě 9. Cíl díla – Ukázat tehdejší život na moravské vesnici – Ukázat majetkové rozdíly na vesnici (statkáři, mlynáři) – Vylíčit nešťastnou lásku a nešťastné manželství bez lásky – Ukázat, jak to dopadne, když rodiče dávají přednost penězům před štěstím vlastní dcery – Ukázat sílu skutečné lásky mezi Maryšou a Franckem 10. Charakteristika hlavních postav: Maryša: – Citlivá mladá vesničanka, miluje Francka a na nátlak rodičů, trpí manželství s mužem kterého nemiluje Vávra: – 40letý Mlynář, vdovec, otec tří dětí, velmi bohatý, lakomý, jde mu jen o peníze a Maryšino věno Francek: – Životní láska Maryši, syn chudé venkovanky, miluje Maryšu a nenechá se nikým odradit Lízal: – Otec Maryši, sedlák, jde mu víc o peníze než o štěstí vlastní dcery Lízalka: – Maryšina matka, je umíněná, tvrdá, krutá a přísná 11.

Život a tvorba autorů Vilém Mrštík: – narodil se v Jimramově na Českomoravské vrchovině – otec byl švec, matka švadlena chtěl dát svým dětem dobré vzdělání, a proto se s celou rodinou přestěhoval do Ostrovačič, odkud bylo blíže do brněnských škol – Vilém vystudoval gymnázium v Brně, potom studoval práva v Praze, ale po roce fakultu opustil – v 26 letech se odstěhoval k bratrovi Aloisovi na Moravu do obce Diváky u Hustopečí – Alois zde byl učitelem, Vilém se rád vracel do Prahy – na Moravě se oženil, založil včelín a nezákonně pálil slivovici. Někdo ho však udal.

  1. Hledejte: Maryša rozbor | Ulož.to
  2. Držáky na mobil - Vše K Mobilu CZ
  3. Maryša rozbor dilantin
  4. Ace ventura zvířecí detektiv trailer
Polda, aneb s poctivostí nejdřív pojdeš
June 6, 2020, 11:21 am