Pomlázka Z 8

Silnější pruty se pak už tolik nelámou. Proutí Nejčastěji se pomlázky pletou z vrby bílé, která obvykle roste podél vodních toků. Barva proutí bývá žlutá, světle hnědá až červená. Samozřejmě můžeme použít jakoukoliv jinou košíkářskou vrbu – pružnost prutů vyzkoušíme obtočením přes ruku. Smuteční vrba není vhodná pro svou přílišnou měkkost, navíc je po uschnutí křehká. Obecně nejvhodnější doba k řezu je od listopadu do února, později už stoupá míza a proutky bývají narašené. Vybereme si asi 12 až 15 proutků, pokud možno celých hladkých, bez postranních větviček. Počet je dostatečný i s rezervou pro náhradu případně zlomeného proutku. Délka by měla být přibližně 1 metr – budeme počítat se zkrácením po zapletení asi o pětinu. Proutky by u "paty" měly být silné maximálně 0, 5 cm, jinak se nám nepodaří pevně utáhnout spodní část splétání poblíž rukojeti. Na rukojeť budeme navíc potřebovat tenký a co nejdelší proutek. V nouzi můžeme k obtáčení použít rozpůlený silný prut, z něhož ještě nožem seřízneme dřevitou část a tím získáme plochý "šén".

Upleťte si pořádnou pomlázku z 11 proutků a s vypletenou rukojetí - iDNES.cz

  • Tajuplný svět alex mackové
  • Zánět spojivek příznaky
  • Správná teplota v lednici a mrazáku
  • Upleťte si pořádnou pomlázku z 11 proutků a s vypletenou rukojetí - iDNES.cz
  • Kino vysočina žďár nad sázavou
  • Jysk adventní kalendář

Domácí Zahraničí Sport Video Ekonomika Názory Kultura Magazín Žena Auto Pracovna Bydlení Nakažených koronavirem přibývá rychleji. Hotely i restaurace chystají znovuotevření Nejnovější zprávy do e-mailu Odhlásit se můžete kdykoliv. Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE. Naučte se plést pomlázku z 8 prutů 23. 5. Vladimír

Jak uplést velikonoční pomlázku Platí to samé, co na začátku: tenkým proutkem natáčíme co nejpevněji smyčku těsně vedle smyčky. Volný konec zastrčíme mezi proutky. Jak uplést velikonoční pomlázku Nakonec zastřihneme volné konce pomlázky. Jak uplést velikonoční pomlázku No a je hotovo, tak ještě navázat barevné stužky a šup šup a šupat…

Projděte si fotogalerii v úvodu článku, v níž najdete přesně popsaný postup na pomlázku. Témata článku: Zajímavosti, Užitečná zahrada, Zahrádkářův diář, Velikonoce, Pomlázka, kolo, Tradice, Video, Central, Proutek, Vrba, Správný postup, Prut, Pletení, Jak, YouTube, Postup, Košíček, Fotogalerie

Pletení pomlázky: Návod, jak uplést velikonoční pomlázku | Blesk.cz

Nechodili však do domů sousedů, s nimiž nebyli zadobře. Také hospodář vyšlehal čeládku, aby nebyla líná, krávu, aby se brzy otelila, a ovocné stromky, aby se probudily ze zimního spánku k další úrodě. Dříve se šlehalo pomlázkou i další den, o takzvaném "odplatném úterý", kdy děvčata oplácela hochům. Někde se místo pomlázky ujímala úkolu "pomladění" studená voda. Tomuto zvyku se říkalo "oblévačka". Říkávalo se, že "prašivý bude ten, kdo nebyl politý vodou". Slovo pomlázka vzniklo pravděpodobně od slova pomladit a šlehání dívek symbolizuje předání svěžesti a pružnosti, síly a zdraví mladého jarního prutu. Různé názvy pomlázek: binovačka, vinovačka, dynovačka, hodovačka, houdovačka, korbáč, kyčka, mrskačka, pamihod, sekačka, šlahačka, tatar, tatarec. Anglicky se pomlázka řekne easter whig. Dochovanou tradicí také zůstává uvázání barevné pentle na pomlázku. Každá barva má nějakou symboliku. Červená stuha – náklonnost a láska, modrá – naděje, žlutá – odmítnutí, zelená – chlapec je u dívky oblíbený.

Nestejně dlouhé pruty konce pomlázky se odříznou. Pomlázku začneme plést od rukojeti směrem ke špičkám prutů. Svazek rozdělíme na dvě poloviny, do každé ruky tak přijdou čtyři pruty. Na levé straně si čtveřici prutů rozdělíme na poloviny. Vezmeme vnější prut z pravé strany, provlékneme ho mezerou mezi pruty na levé straně a vrátíme zpět napravo. A tentokrát na vnitřní stranu. Postup zopakujeme zrcadlově i na druhé straně. Střídáme levou a pravou stranu až ke špičkám prutů. Proutky držíme při splétání co nejníže a utahujeme je směrem od sebe do stran. Proutek, který je nejvýše nahoře jedné strany, vložíme mezi proutky na druhou stranu a spodem ho vrátíme zpět na svou stranu úplně však dolů. Totéž opakujeme zcela zrcadlově na druhé straně a střídáme pravidelně levou a pravou stranu vějíře prutů. Proutek, který je nejvýše nahoře jedné strany, vložíme mezi proutky na druhou stranu a spodem ho vrátíme zpět na jeho stranu, tentokrát však úplně dolů. Totéž opakujeme zcela zrcadlově na druhé straně a střídáme pravidelně levou a pravou stranu vějíře prutů.

27. března 2016 ● 18:49 Velikonoce jsou tady a v pondělí do ulic v mnoha koutech republiky vyrazí tisíce koledníků. Každý správný muž by si měl k této příležitosti uplést svou pomlázku. Není to nic těžkého, podívejte se na náš návod na pletení z osmi prutů. Video naleznete na konci článku. Nařežeme si vrbové proutky. Měly by být zhruba stejně dlouhé a silné. Vybereme osm nejlepších proutků a jeden tenčí. Na vrbové proutí se chodí ještě za sněhu, prý aby nemělo příliš čerstvé mízy. Proutí se před pletením srovná od špičky. Proutí si před pletením srovnáme od špičky. Slabším proutkem svážeme svazek proutků na širším konci a vytvoříme tak rukojeť pomlázky. Proutek můžeme podélně rozpůlit pro lepší manipulaci. Jeden z prutů (dlouhý asi metr) nožem rozpůlíme, abychom si vyrobili část na omotávání rukojeti pomlázky. Mezi osm stejně dlouhých a stejně silných prutů vložíme asi palec od spodního konce omotávací prut a začneme omotávat pruty směrem ke špičce pomlázky. Délka vznikající rukojeti by neměla být delší než 12 centimetrů.

Uplést velikonoční pomlázku není tak složité, jak to mnohdy vypadá. Dáme vám hned dva tipy, jak pomlázku uplést, jednu klasickou z osmi prutů a druhou z jedenácti proutků. Kterou si vyberete? Pomlázka z osmi Připravte si: 8 čerstvě nařezaných vrbových proutků, 1 proutek navíc na ozdobné držadlo (ale není nutností), nůž, provázek. Osm proutků srovnáme silnějšími konci k sobě a pevně ovážeme provázkem. Ten devátý rozřízneme podélně nožem na polovinu. Z jedné poloviny vytvoříme držadlo pomlázky a to tak, že přes provázek pevně omotáme kulatou stranou navrch. Oba konce zasuneme mezi pruty, aby se rukojeť nerozmotávala. Poprosíme kamaráda, aby nám podržel rukojeť pomlázky, případně upneme do svěráku nebo pevně přidržíme mezi koleny. Proutky rozdělíme na čtyři levé a čtyři pravé a můžeme začít s pletením. Vezmeme ten proutek úplně vpravo, vrchem s ním obtočíme třetí a čtvrtý zleva a vrátíme ho na pravou stranu, ale na čtvrté místo zprava. Pak vezmeme první proutek zleva, vrchem s ním obtočíme třetí a čtvrtý proutek zprava a vrátíme ho na levou stranu, ale na čtvrté místo zleva.

Mentalista online ke shlédnutí zdarma
June 7, 2020, 1:56 am