Karel Čapek Bílá Nemoc

Ke konci života byl často napadán reakční částí české buržoazie, a to hlavně proto, že se postavil proti fašismu. Dílo Utopie – Továrna na absolutno (1922), Věc Makropulos (1922), Krakatit (1924), Válka s mloky (1936) Filosofie – Hordubal, Povětroň, Obyčejný život (1934) – noetická (poznávací) trilogie Antifašismus – Matka (1937) Pohádky – Devatero pohádek (1931), Dášenka čili život štěněte (1933) Jiné – Měl sem psa a kočku (1939), Hovory s TGM (1928), Obrázky z Holandska (1932) Rysy tvorby autora, dílo v Čapkových dílech je obvykle patrný vliv pragmatismu, propaguje demokracii ( demokratický proud), zdůrazňuje individualismus, vliv techniky na člověka. Dle rysů tvorby můžeme jeho tvorbu dělit na a) díla zobrazující vnitřní život jedince, možnosti lidského poznání b) utopická díla, kritika společnosti, obava ze zneužití Typickým znakem jeho děl je využívání obrovské slovní zásoby, používání neobvyklých slov, několikanásobných větných členů a rozvitých souvětí. Čapek uměl velmi dobře využívat českého jazyka a jeho zvláštností.

Karel čapek bílá nemoc referát

Další dějovou linku tvoří příběh rodičů (Matka, Otec) a jejich Syna. Zatímco rodiče mají obavy o svůj život, Syn se těší, až starší lidé zemřou, a uvolní tak místo mladším. Nepřipouští si hrůzu nemoci. Je to právě on, kdo zabije Galéna a rozdupe jeho lék. Další podobné materiály na webu: K poskytování a zlepšování služeb nám pomáhají soubory cookie. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. OK Více informací

Karel čapek bílá nemoc počet stran

Čapkovo rozsáhlé dílo obsahuje několik román ů, přes osm divadelních her, několik próz, velké množství povídek, cestopisy, úvahy a v neposlední řadě články psané do lidových novin. Obsah díla Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla – výbojný maršál – chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky. Krüg žádá maršála, aby uzavřel mír. Ten však trvá na dalším zvýšení zbrojní výroby. Ani maršál nedonutí Galéna ke změně jeho stanoviska a i ve chvíli, kdy zpozoruje na sobě bílou skvrnu, fanatiky vyzývá k dalšímu výbojnému tažení. Teprve na naléhání své dcery a mladého Krüga, jehož otec se zastřelil, je ochoten uzavřít mír a splnit tak Galénovu podmínku, aby mohl být léčen. Galén přicházející k maršálovi je však ubit fanatickým davem, když odmítá provolávat slávu válce, a jeho lék je rozdupán.

Karel čapek bílá nemoc čtenářský deník

v roce 1937 vznikla i stejnojmenná filmová podoba díla, kterou režíroval Hugo Haas, který si v něm zahrál i hlavní postavu dr. Galéna do podoby opery dílo přizpůsobil slovenský skladatel Tibor Andrašovan – Biela nemoc uvedení hry v Národním divadle – 1937 – 29. června 1938 (počet představení: 84 x, Stavovské divadlo a Národní divadlo) Život autora Karel Čapek, český spisovatel, novinář, dramatik a fotograf, se narodil v roce 1890 v Malých Svatoňovicích v severovýchodních Čechách jako syn venkovského lékaře. Dětství prožil v Úpici v Podkrkonoší, kde měl otec od roku 1890 lékařskou praxi. Gymnázium studoval v Hradci Králové (1901-1905), v Brně a dále v Praze, kam se rodiče přestěhovali roku 1907. Od roku 1909 studoval na filozofické fakultě v Praze. Po vysokoškolských studiích se stal novinářem a psal zejména pro Lidové noviny. Hodně cestoval (Německo, Anglie, Francie a Španělsko) zvláště se svým bratrem Josefem, který na konci okupace zemřel v koncentračním táboře. Karel Čapek zemřel už o Vánocích v roce 1938.

Karel čapek bílá nemoc literární druh a žánr

  1. Bílá nemoc - rozbor díla k maturitě (7) | Rozbor-dila.cz
  2. Rada hlavního města prahy
  3. Kniha V pekle plynových komor - Trh knih - můj antikvariát online
  4. Vážná seznámení - Seznamka.cz
  5. Karel čapek bílá nemoc obsah
  6. George změna limitu videos
  7. Hledá
Mentalista online ke shlédnutí zdarma
June 6, 2020, 10:06 pm